Biuro Podrozy "Guide
Service" zaprasza na szkolenie specjalistyczne dla przewodnikow
turystycznych, pilotow wycieczek i wszystkich zainteresowanych historia
Zaglady Zydow z cyklu: "Einsatzgruppen i Akcja Reinhardt - cz.5":
NIEZNANA HISTORIA ZAGLADY ZYDOW w obozie TREBLINKA I
8 i 9 marca 2024 (piatek - sobota) - szkolenie 2-dniowe CENA: 270 zl / osoby
Badania swiadectw zydowskich zwiazanych z Karnym Obozem Pracy w Treblince I przynosza nieznana szerzej historie tego osrodka. Zmierza ona do postawienia szeregu pytan badawczych zwiazanych z charakterem i funkcja tego osrodka w kontekscie lezacego w poblizu obozu zaglady Treblinka II. Juz w latach `60-tych wskazywano, ze Treblinka I nie byla obozem pracy, lecz obozem koncentracyjnym, w ktorym realizowano zaglade ludnosci zydowskiej, przeprowadzano selekcje, a wiezniow mordowano ze szczegolnym okrucienstwem. Zarysowanie tej perspektywy, przyblizenie szczatkow informacji o konspiracji zydowskiej, nieudanej probie buntu, oraz masakry tych, ktorzy przetrwali w obozie do konca lipca 1944 r. stawia kolejne pytania o to, czego jeszcze nie wiemy o treblinskim kompleksie.
Treblinka I to wciaz nieznany oboz, zapisany w polskiej historiografii, jako oboz polski. Miejsce, gdzie do dzisiaj nie ma zadnego wspomnienia zydowskich ofiar mordowanych tam z cala bezwzglednoscia. Miejsca, w ktorych gineli ostatni potomkowie rzemieslnikow zydowskich zyjacych przez wieki w Kosowie Lackim, Sokolowie Podlaskim, Wegrowie, Baczkach Fabrycznych, Stoczku Wegrowskim i Sterdyni. Te miejscowosci polozone w promieniu 40 kilometrow od Treblinki byly pierwszymi, gdzie dowiedziano sie o tym, co sie dzieje w obozie zaglady. Mieszkancy tych miejscowosci pod przymusem budowali Treblinke I i Treblinke II, zyli w jej cieniu. Obserwowali, jak gina tam ich najblizsi. Jak caly swiat, ktory dotychczas znali pochlania otchlan.
Poznawanie historii miejscowosci, ktore w czasie II wojny znalazly sie w orbicie obozu zaglady i obozu pracy przyblija do zrozumienia dzialania treblinskiego kompleksu masowego mordu. Nie chodzi tylko o wskazane osady i miast, gdzie mieszkala ludnosc zydowska. Rowniez istotne jest obejrzenie polskiej prowincji z perspektywy naszej wspolczesnej wiedzy na temat tego, jak mogla wygladac w czasie wojny. Jak wygladaly stosunki pomiedzy nazywanymi przez wielu badaczy dziejow - sasiadami, polskimi i zydowskimi wspolmieszkancami tego regionu.
Dlatego opowiesc o obozie zaczniemy od Stoczka Wegrowskiego, ktorego mieszkancy zostali zmuszeni przez nazistow do budowy obozu Treblinka II, nastepnie odwiedzimy Sterdyn - inna zydowska miejscowosc, ktora niegdys lezala obok obozu zaglady i polska, duza wies katolicka - Ceranow, gdzie mieszkal nazistowski kolaborant, ziemianin, Jozef Gorski. Nastepnie udamy sie do Kosowa Lackiego, sztetla, ktory lezal zaledwie 7 kilometrow od obozu zaglady Treblinka II, az w koncu odwiedzimy jego najblizsza okolice - teren bylego obozu pracy Treblinka I.
Ramowy program: ---------------------------------------------------------------------
Dzien 1 - 8 marca 2024 (piatek) - Warszawa godz. 17.00-19.30 - wyklad z prezentacja: „Kompleks Treblinka. Zarys problematyki. Terytorium. Ofiary. Wplyw na otoczenie”.
---------------------------------------------------------------------- Dzien 2 - 9 marca 2024 (sobota) - szkolenie wyjazdowe na trasie:
- godz. 7.00 - wyjazd z Warszawy - parking przy ul. Krasinskiego wzdluz jezdni prowadzacej z pl. Wilsona w kierunku Wislostrady (dogodny dojazd metrem do stacji Plac Wilsona),
- przejazd do Stoczka Wegrowskiego > wg spisu powszechnego z 1921 r. w Stoczku zylo 1636 osob, w tym 1211 Zydow (74%). W niezamknietym getcie przebywalo w czasie wojny, od 1,5 tys. do 2 tys. Zydow w bardzo ciezkich warunkach. 22 wrzesnia 1942 r. nazisci wraz ze sluzbami pomocniczymi, wywiezli wszystkich do pobliskiego obozu zaglady w Treblince.
- przejazd do Sterdyni > od 1852 r. mieszkal tu Ludwik Gorski, slynny i bardzo bogaty ziemianin, zwolennik ugody z Rosja. Pozostal po nim imponujacy palac. Wedlug spisu powszechnego z 1921 r. mieszkaly 802 osoby, w tym Zydow - 710 (88%). W czasie wojny laczna liczba Zydow w sztetlu wzrosla do ok 1200. Akcja likwidacyjna zaczela sie tam 23 wrzesnia 1942 r.
- przejazd do Ceranowa > duza wies, ulicowka, ktora w czasie wojny liczyla sobie ponad 1000 osob. Mieszkal w niej Jozef Gorski, ziemianin, kolaborant, ktorego wojenne losy zwiazane byly z nazistowskim aparatem. W jego folwarku w 1941 r. przebywala zorganizowana grupa mlodych dzialaczy zydowskich z warszawskiego kibucu Droru z Dzielnej 34.
- przejazd do Kosowa Lackiego > w 1921 r. calkowita liczba mieszkancow wynosila 1362 osoby, w tym Zydow mieszkalo tam az 1316 (96%). W czasie wojny miasteczko zostalo przeksztalcone w getto, w ktorym probowalo przezyc ok. 2500 Zydow. Byla to najblizsza Treblince miejscowosc zydowska. Pierwsza likwidacje getta przeprowadzono tam 23 wrzesnia 1942 r. Wojne przezylo ok. 20 zydowskich mieszkancow miasteczka.
- w trakcie pobytu w Kosowie Lackim - przerwa na obiad (obiad zamowimy wczesniej dla chetnych - platny we wlasnym zakresie ok. 35-40 zl od osoby)
- przejazd do miejsca pamieci Karnego Obozu Pracy Treblinka I > dzialajacy od polowy 1941 r. do 23 lipca 1944 r. oboz pracy w ktorym przetrzymywano ludnosc polska (ok. 40 proc.) i zydowska (ok. 60 proc.). Jednorazowo w obozie przebywalo 1500-2000 osob. Ocenia sie, ze zginelo w nim 10 tys. osob. W czasie akcji Reinhardt do obozu trafiali rowniez Zydzi z selekcji przeprowadzanych w pobliskim obozie Treblinka II, ktorych kierowano do katorzniczych robot w zwirowni. Na stale w Treblince I do samego konca obozu przebywali rzemieslnicy z Kosowa Lackiego, Otwocka, Stoczka Wegrowskiego, Wegrowa, Sokolowa Podlaskiego, Sterdyni, Warszawy, Zydzi czescy i niemieccy. Niektorzy z rodzinami, dziecmi. Zgineli w masakrze 23 sierpnia 1944 r., podczas ktorej rozstrzelano od 500 do 800 osob. Przezylo ja kilkanascie osob.
- przejazd do miejsca upamietnienia stacji kolejowej we wsi Treblinka
- przejazd do Prostyni > duza wies lezaca w poblizu Treblinki, powstala jeszcze w XIV w. Miejsce katolickiego kultu zwiazane ze sw. Anna. W listopadzie 1941 r. wysiedlono z niej ok. 170 Zydow.
- powrot do Warszawy ok. 18.30-19.00 -----------------------------------------------------------------------
Szkolenie poprowadzi p. Michal Kowalski – doktorant Szkoly Doktorskiej Uniwersytetu Wroclawskiego. Pisze prace pt. „Zatruta ziemia. Zycie lokalnych spolecznosci polskich i zydowskich w cieniu obozow Treblinka I i Treblinka II” pod kierownictwem dr hab. Bozeny Szaynok, prof. Uniwersytetu Wroclawskiego. Reasercher z doswiadczeniem w dziennikarstwie sledczym. Prawnik. Podyplomowe studia polsko-zydowskie ukonczyl w Instytucie Literatury PAN. Stypendysta m.in. programu GEOP realizowanego przez Muzeum Polin, EHRI, oraz Claims Conference. Bada stosunki polsko-zydowskie na polskiej prowincji ze szczegolnym uwzglednieniem okolic bylego obozu zaglady Treblinka.
Cena zawiera: wyklad w pierwszym dniu, szkolenie wyjazdowe w drugim dniu - przejazd autokarem na calej trasie, ubezpieczenie NNW, zestawy sluchawkowe (TGS), zaswiadczenie udzialu w szkoleniu
Cena nie zawiera: posilkow na trasie (obiad w Kosowie Lackim - ok. 35-40 z? od osoby) platnych we wlasnym zakresie (obiad zamowimy wczesniej dla chetnych, aby usprawnic realizacje programu)
UWAGI: biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie. Kolejnosc zwiedzania moze ulec zmianie
ZAPRASZAMY
« cofnij
|
|